AKO NA STUDŇU
Pri studni platí nie 2 x meraj ale radšej 3 x meraj a raz rež než začnete s realizáciou – výkopom.
- zhodnotenie potreby: Určite, na aký účel budete vodu zo studne využívať (pitná voda, úžitková voda, zavlažovanie).
- nech sa minimálne dvaja prútikári zhodnú na mieste budúceho výkopu polohy studne a porovnajte ho s hydrogeologickým prieskumom ktorý vyhodnotí geologické podmienky a dostupnosť podzemnej vody na vašom pozemku.
- výber miesta: Vyberte optimálne umiestnenie studne, berúc do úvahy vzdialenosť od možných zdrojov znečistenia (septiky, hnojisko, cintorín) a prístup pre techniku.
- miesto by malo byť vzdialená od najbližšieho objektu min. 5 metrov (to hovorí norma). Pokiaľ tam môžu byť tekuté piesky a nestabilný horniny tak aj 10 m.
- miesto budúcej studne by malo byť na priesečníku dvoch prameňov (všetky staré studne boli tak vytyčované, starí ľudia neboli hlúpi vedeli prečo tak robia)
- pokiaľ to prútikári alebo hydrogeológ ovláda je dobré určiť – vedieť v akej hĺbke sú pramene
- pokiaľ to prútikári alebo hydrogeológ neovládajú, navštívte susedov a pýtajte sa aké hlboké studne majú a v akej hĺbke je voda a akáje výška hladiny
- podľa hĺbky sa rozhodujete akú studňu budete mať. Ak bude voda do 12 – 13 m, choďte do studne kopanej, ak je to viac, zvažoval by som studňu vŕtanú. Každá z nich má svoje nesporné výhody, ale aj nevýhody.
- Vŕtaná je lacnejšia, pokiaľ je zdroj vody vo väčších hĺbkach, ale obtiažne sa čistí a nedá sa viac prehlbovať.
- Pokiaľ potrebujete väčšie množstvo vody, je výhodnejšia studňa kopaná. Tá má ďalšie výhody, dá sa čistiť a pokiaľ klesnú spodné vody (čo sa pri súčasnej zmene klímy deje pomerne často), dá sa prehĺbiť (čo vŕtaná studňa neumožňuje).
- Problematika prehĺbovania studní je zložitá činnosť, podrobnosti uvádzam nižšie.
- Ďalšou výhodou kopanej studne je, že pri menších hĺbkach máte omnoho viac vody (jeden bm je asi 0,5 – 0,8 m3 podľa vnútorného priemeru skruží) čo umožňuje napojenie viacerých objektov na jednu studňu. Potom počiatočná investícia je priaznivejšia a tak z dlhodobého hľadiska vychádza výhodnejšie studňa kopaná.
- Ako urobiť výkop záleží na priestorových podmienkach, ak je dostatok priestoru, doporučujem strojový výkop. V súčasnej dobe vieme strojovo kopať až do hĺbky 15 m pokiaľ tam nebude tvrdá bridlica, skala alebo nestabilné horniny.
- Ak nemáte dobrý prístup na miesto budúcej studne (nedôjde Vám tam vŕtna súprava, báger) je možný len ručný výkop
- Ďalej sa musíte rozhodnúť aké skruže osadíte, či skruže s vnútorným priemerom 800 mm alebo 1000 mm
- Asi 80 % studní má skruže s vnútorným priemerom 800 mm. Ale takéto studne sa dajú prehĺbiť iba raz, resp. my to dokážeme aj viackrát
- Pri skružiach s vnútorným priemerom 1000 mm vieme studňu prehĺbovať aj viac ako 5 x, potom máte studňu aj na viac ako 100 rokov – viacgeneračná studňa